Kajsija (lat. Prunus armeniaca) je koštičavo voće, poznata je i pod nazivom marelica. Plodovi se ne mogu dugo čuvati, pa se koristi dosta za preradu u džemove, pekmeze, kompote i rakije.
Kajsija je poreklom iz centralnih delova Azije i polako se širila duž puta svile. Za vreme Rimskog carstva je stigla do Evrope i Rimljani su je prošilili širom svog carstva.
Voćne Sadnice Kajsije
MAĐARSKA NAJBOLJA
Madjarska najbolja – veoma popularna, boja je tamno žuta sa crvenkastim pegama. Deo ploda koji je okrenut ka suncu je crvenkaste boje. Plodovi sazrevaju stedinom jula. Ima bujno stablo i dosta dobro rađa.
Voćne Sadnice Kajsije
NJU DŽERSI
Nju Džersi – vrsta iz Amerike, plod žute boje sa nijansama od svetlo do tamno žute. Preporuka da se bere pre stanja tehnološke zrelosti jer plodovi lako otpadaju kada su zreli. Postoji više klonova ove vrste od kojih su najpoznatiji Nju Džersi 19 i Nju Džersi 39.
Voćne Sadnice Kajsije
KEČKEMETSKA RUŽA
Kečkemetska ruža – poreklo ove sorte kajsije jeste Mađarska. Plodovi su sitniji do srednji, ali deo popularnosti duguju ukusnom mesu i dobrom podnošenju transporta nakon berbe do tržišta. Dozreva krajem jula. Stablo bude bujno i razvija veliku krunu.
Voćne Sadnice Kajsije
NOVOSADSKA RODNA
Novosadska rodna – nastala je 1987 godine, kod ove sorte kajsije je stablo srednje bujno. Plodovi su kod novosadske rodne prosečne veličine. Oni sazrevaju polovinom jula meseca i imaju narandžastu boju sa crvenom bojom na delu ploda koja je bila izložena suncu.
Voćne Sadnice Kajsije
ROKSANA
Rocsana (Roksana) – plodovi su krupni i za berbu stižu krajem 7 meseca i početkom 8 meseca. Narandžaste boje sa delimičnim crvenilom. Sorta je poreklom iz Avganistana i delom je otporna na virus šarke.
Izvor – http://wiki.poljoinfo.com